IV Festiwal Rybny już za nami

W sobotę po raz pierwszy w Porcie Rybackim odbył się IV Festiwal Rybny.

Festiwal otworzyła Prezydent Kołobrzegu Pani Anna Mieczkowska, której towarzyszyli Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka ,, Morze i Parsęta’’ Pan Bogdan Błaszczyk i Wicestarosta Kołobrzegu Pan Jacek Kuś.
Festiwal Rybny to jedyna impreza rybacka w Kołobrzegu, promująca tę gałąź gospodarki naszego miasta. Festiwal na stałe wpisał się już w kalendarz imprez kołobrzeskich gdyż świetnie oddaje klimat i kulturę Kołobrzegu.
Organizatorem imprezy było Regionalne Centrum Kultury z ramienia Miasta Kołobrzeg oraz Stowarzyszenie Rybacka Lokalna Grupa Działania „Morze i Parsęta”.
Chcielibyśmy podziękować sponsorom festiwalu a szczególnie Organizacji Producentów Ryb „Bałtyk”, który bardzo mocno zaangażował się w sponsorowanie Festiwalu dostarczając ok. 3 tys darmowych porcji rybnych, oraz 30 kg ryb do przyrządzenia paprykarza podczas life cooking prowadzonego przez Pana Roberta Bochenko. OPR ,, Bałtyk’’ sfinansowało również występ zespołu ,, Golden Life’’.
Koszt wynajęcia sceny wraz z nagłośnieniem pokryło Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka ,, Morze i Parsęta’’ z dotacji z Unii Europejskiej w kwocie 5 tys brutto.
Ze środków dotacji z Unii Europejskiej z projektu współpracy Stowarzyszenia Rybackiej Lokalnej Grupy działania ,, Morze i Parsęta’’, został sfinansowany, w wysokości 8775,00 PLN brutto pokaz historyczny pt.,, Rybacy Bałtyku przed wiekami ‘’. Odtwórcy historyczni przez cały dzień trwania festiwalu pokazywali odwiedzającym metody połowowe w okresie wczesnego średniowiecza w tym; plecenie sieci, wyprawianie skór rybich, warzenie soli jak i wędzenie ryb morskich.
W festiwal zaangażowała się również młodzież z Musicalowej Strefy Młodzieży wystawiając specjalnie na tą okazję przygotowany spektakl pt.,, Piraci ze Sri Lanki ‘’ w reżyserii Oli Sak i Martyny Drozdowskiej.
Podczas trwania festiwalu odbywały się również animacje dla dzieci. Zaraz obok Portu Rybackiego w Reducie Solnej na dzieci czekał prawdziwy Pirat z ,,Pirackiej Przygody,,.
Na terenie Festiwalu można też było zrobić małe zakupy na licznych straganach oferujących regionalne i wykonane w tradycyjny sposób produkty.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji i… zapraszamy za rok!