W dniach 15 i 16 maja 2019 r w hotelu AQUARIUS SPA w Kołobrzegu odbyła się, organizowana przez nasze Stowarzyszenie, konferencja podsumowująca prezydencję Stowarzyszenia Rybacka Lokalna Grupa Działania ,, Morze i Parsęta’’ w Zachodniopomorskiej Sieci Rybackich Lokalnych Grup Działania. Na konferencji Stowarzyszenie Rybacka Lokalna Grupa Działania ,, Morze i Parsęta’’, miało zaszczyt gościć m.in. przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, burmistrzów i wójtów partnerskich gmin, organizacji pozarządowych, przedstawicieli sektora rybackiego, Morskiego Instytutu Rybackiego, oraz zaprzyjaźnionych Lokalnych Grup Rybackich. W konferencji uczestniczyło łącznie: 45 osób. Konferencja była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze. Nasze Stowarzyszenie zakończyło właśnie półroczną prezydencję w Zachodniopomorskiej Sieci Rybackich Lokalnych Grup Działania, która trwała od 1 października do 31 marca br.
Konferencję otworzył Pan Bogdan Błaszczyk – Prezes SRLGD „Morze i Parsęta’’, który przywitał szanownych gości, natomiast Pan Tomasz Grobla, dyrektor Stowarzyszenia Rybacka Lokalna Grupa Działania przejął funkcję moderatora.
Pierwsze wystąpienie poprowadził przedstawiciel Departamentu Rybołówstwa z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Pan Tomasz Owczarek z Wydziału Polityki Strukturalnej i Środowiska Morskiego w Departamencie Rybołówstwa. Pan Tomasz przygotował prezentację na temat: ,,Nowa perspektywa finansowa Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” na lata 2021-2027’’. Uczestników najbardziej interesował temat wysokości unijnego wsparcia na następny okres. Pan Tomasz nie mógł nam jeszcze przedstawić zbyt wielu konkretów, jednak już wiadomo, że takie wsparcie finansowe nastąpi a kwota dofinansowania z UE może być nawet nieznacznie wyższa niż w obecnym programie.
Wydział parcie finansowe nastąpi a kwota dofinansowania z UE może być nawet nieznacznie wyższa niż w obecnym programie.u Polityki Strukturalnej i Środowiska Morskiego w Departamencie Rybołówstwa. Pan Tomasz przygotował prezentację na temat: ,,Nowa perspektywa finansowa Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” na lata 2021-2027’’. Uczestników najbardziej interesował temat wysokości unijnego wsparcia na następny okres. Pan Tomasz nie mógł nam jeszcze przedstawić zbyt wielu konkretów, jednak już wiadomo, że takie ws
Następnie prof. nadzw. dr hab inż. Iwona Psuty z Morskiego Instytutu Rybackiego opowiedziała zgromadzonym na temat: ,, Planowania przestrzennego na morzu – wiatraki i ich wpływ na rybołówstwo’’.
Wykład wywołał gorącą dyskusję, gdyż na temat wpływu wiatraków na środowisko krążą bardzo różne opinie. Władze miast obawiają się tego, że potencjalnych turystów może zniechęcić widok farm wiatrowych, które przy dobrej widoczności mogą być obserwowane z brzegu plaży. Zgłaszane były również uwagi o utrudnieniach w przepływie jednostek obok takich farm oraz o tym, że przy budowie elektrowni wytwarza się hałas, który może okazać się uciążliwy dla ryb. Pani Iwona zapewniała uczestników, że elektrownie wiatrowe na morzu są właściwie obojętne dla środowiska morskiego oraz zostaną usytuowane w obszarach mało zasiedlonych przez ryby a dla jednostek morskich zostaną wytyczone specjalne korytarze przepływowe. Rybacy mają jednak wątpliwości. Poziom hałasu związanego z budową fundamentów może sięgać 260 dB re: 1 µPa2s a prace przy układaniu kabli mogą generować hałas sięgający 178 dB re: 1 µPa2s. Śmiertelność wywołana przez hałas notowana była tylko w odległości do kilku metrów od źródła dźwięku. Dźwięki i wibracje generowane przez MFW skłaniają ryby do opuszczenia żerowisk, kryjówek i zmiany terytorium tarła. Częstotliwość dźwięku generowanego w wodzie przez pracującą turbinę mieści się w zakresie 1-400 Hz a poziom w zakresie 80-100 dB 1µPa2s i wzrasta wraz z liczbą turbin. Ze względu na niską częstotliwość i intensywność hałasu nie notowano trwałego uszkodzenia narządów słuchu bądź tkanek ryb w wyniku hałasu generowanego przez pracujące turbiny wiatrowe. Pani Iwona zapewniła zebranych, że badania eksperymentalne wykazały, że hałas nie jest na tyle silny, by wywołać reakcję unikania przez ryby. Największe uciążliwości dla środowiska (w tym ryb) i rybołówstwa wiążą się z etapem budowy. Jednak wpływ poszczególnych oddziaływań na gatunki ryb został określony jako nieznaczący dla populacji. Oczywiście wykład Pani profesor nie przekonał wszystkich do zmiany negatywnego nastawienia do lokalizacji farm wiatrowych na polskim Wybrzeżu jednak na pewno poszerzył naszą wiedzę na ten temat i przypomniał, ze Polska musi przyjąć do marca 2021 r Plan Zagospodarowania Przestrzennego.
Następnie Pan dr Emil Kuzebski z Morskiego Instytutu Rybackiego przedstawił uczestnikom prezentację na temat: ,,Rybołówstwo w Zachodniopomorskiem – wielkość floty z uwzględnieniem wielkości wyładunku w poszczególnych portach’’. Według statystyk Kołobrzeg jest w ścisłej czołówce we wszystkich rankingach.
Po wystąpieniu przedstawicieli Morskiego Instytutu Rybackiego z Gdyni głos zabrał Pan Krzysztof Berest Zastępca Dyrektora Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. Pan Krzysztof rzeczowo poinformował zgromadzonych gości o aktualnym stanie wdrażania Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Po przerwie obiadowej Pan Hieronim Kroczyński historyk, publicysta wieloletni dyrektor muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, wygłosił niezmiernie ciekawy referat na temat: ,,Ryby w historii Kołobrzegu’’. Pan Hieronim na kilkunastu slajdach przedstawił historię miasta od początku jego założenia aż do czasów współczesnych. Z wykładu mogliśmy się dowiedzieć i zobaczyć na prezentowanych rycinach, że ryby były zawsze bardzo ważne dla mieszkańców i stanowiły dla wielu główne źródło utrzymania. Minogi łapane były do specjalnych średniowiecznych narzędzi połowu, występowały w pieśniach, np. w Morskiej pieśni Krzywoustego, ryby były również uwieczniane na herbie Kołobrzegu już od czasów XV i XVII wieku. Pan Hieronim wspomniał również o Konferencji na temat odbudowy powojennego Kołobrzegu , jaka odbyła się w 1946 roku. Niestety z ambitnych założeń i postanowień tej konferencji niewiele zostało gdyż priorytetem była w tych czasach odbudowa stolicy. Cegły z Kołobrzegu powędrowały więc do Warszawy.
Z zajmującym referatem o wrakach Kołobrzegu, jako atrakcji turystycznej dla nurków i płetwonurków wystąpił dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, historyk, archeolog podwodny, Pan Aleksander Ostasz. Pan Aleksander od 2016 roku prowadzi wspólnie z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu badania pod kątem lokalizacji i ewidencji podwodnych stanowisk archeologicznych. Efektem prowadzonych poszukiwań są unikalne eksponaty. Dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu ,,Ochrona zabytków archeologicznych” muzeum może realizować swoje projekty. Archeologowie i płetwonurkowie prowadzą poszukiwania na wysokości Kołobrzegu, Podczela i Bagicza. Pan Dyrektor nie wyklucza, że niektóre odkryte stanowiska wrakowe pochodzą sprzed 300 lat, ponieważ w trakcie wojny siedmioletniej na wysokości Podczela odbywał się desant wojsk rosyjskich. Jednak większość odkryć dotyczy XX wieku, gdyż podczas II wojny światowej port w Kołobrzegu był niemiecką bazą morską. Kołobrzeski port od 1945 roku spełniał rolę ważnego punktu ewakuacyjnego. Z kolei po zakończeniu II wojny światowej „rejon Podczela i Bagicza został zajęty przez Rosjan i ogłoszony strefą zamkniętą”. W związku z tym przez lata nie prowadzono tam poszukiwań na dużą skalę i wszystkie wraki pozostały w niedalekiej odległości od plaż w przybrzeżnych wodach Bałtyku. Pan Dyrektor zachęcał, aby wspierać Muzeum w jego poszukiwaniach, gdyż każde wydobycie eksponatu czy odkrycie nowego wraku jest wielkim wydarzeniem na skalę krajową promującym Kołobrzeg i stanowi bardzo dużą i unikalną atrakcję turystyczną.
Podczas uroczystej kolacji na, której gościliśmy m.in. Prezydent Kołobrzegu Panią Annę Mieczkowską, odbyło się przekazanie przewodnictwa w Konwencie Rybackich Lokalnych Grup Działania w województwie zachodniopomorskim.
Przewodnictwo, na następne 6 miesięcy, objęła Dziwnowska Lokalna Grupa Rybacka. Nowym Przewodniczącym Konwentu został prezes SRLGD Pomorza Zachodniego z Dziwnowa – Pan Grzegorz Jóźwiak. Pan Bogdan Błaszczyk wręczył Dyrektorowi SRLGD Pomorza Zachodniego Panu Jarosławowi Łojko, który na konferencji reprezentował Lokalną Grupę Rybacką z Dziwnowa, symbol przewodnictwa, rzeźbę przedstawiającą rybę.
Drugiego dnia konferencji, poszczególne Grupy Rybackie będące w Zachodniopomorskiej Sieci RLGD, przedstawiły stan realizacji LSR ( stan osiągnięcia wskaźników).
Konferencję zakończył Pan Prezes Bogdan Błaszczyk, który podziękował uczestnikom za przybycie.
Pełne wersje prezentacji z konferencji dostępne są w poniższych linkach:
Planowanie przestrzenne na morzu –
wiatraki i ich wpływ na rybołówstwo
Prezentacja Ryby w historii Kołobrzegu
Rybołówstwo w Zachodniopomorskiem